chauffeur camion
Transport i Logistyka

Wynajem pojazdu z kierowcą: jakie są zalety?

Ponieważ zawód kierowcy samochodu ciężarowego staje się coraz mniej atrakcyjny, firmy transportowe mają coraz większe trudności z rekrutacją wykwalifikowanych i zmotywowanych kierowców. Wynajęcie pojazdu z kierowcą to nadal najlepszy sposób na odciążenie firm w zakresie poszukiwania pracowników i zarządzania. Poniżej przedstawiamy korzyści z wynajmu pojazdu z kierowcą.

Wynajem pojazdu z kierowcą wymaga, oprócz pojazdu, udostępnienia klientowi zasobów ludzkich. Klient zachowuje pełną kontrolę nad logistyką, ale na życzenie może zostać zwolniony z czasochłonnego zadania: ustalanie tras przejazdu lub dostaw w zależności od dostępności kierowców. 

Wynajem samochodów ciężarowych z kierowcami to bez wątpienia najlepszy sposób na zapewnienie klientowi optymalnej usługi pod klucz, z wyszkolonym i wysoko wykwalifikowanym personelem zapewniającym optymalny poziom pracy.

Transport: zespół kierowców zawodowych podlegających regularnej ocenie

Firmy wynajmujące pojazdy z kierowcami są bardzo wymagające, jeśli chodzi o profil swoich pracowników: prawo jazdy na pojazdy ciężarowe, badania lekarskie, obowiązkowe minimalne szkolenie wstępne, a także szkolenia okresowe co 5 lat. 

Jak wyjaśnia Lionel Coudert, dyrektor ds. wynajmu pojazdów z kierowcami i usług powiązanych oraz członek francuskiego zarządu firmy Fraikin: „W firmie Fraikin wszyscy kierowcy przydzieleni do wynajmowanych pojazdów są regularnie kontrolowani i poddawani ocenie.”

W zależności od rodzaju pojazdu: dźwigi, podnośniki koszowe, wymagane jest szkolenie, aby zapewnić kierowcy odpowiedni poziom umiejętności w zakresie obsługi urządzeń przeładunkowych, placów budowy lub platform podnoszących ludzi: jest to certyfikat CACES (Certyfikat umiejętności bezpiecznego prowadzenia pojazdów). Wbrew pozorom nie wszyscy kierowcy radzą sobie z obsługą każdego pojazdu.

Wówczas to firma wynajmująca pojazd decyduje, który kierowca najlepiej pasuje do planu trasy opracowanego przez klienta i do przewożonych towarów, co stanowi wartość dodaną, której brak w przypadku, gdy klient sam wybiera kierowcę.

Korzyść z wynajmu pojazdu z kierowcą polega również na tym, że we Francji i w Europie coraz trudniej znaleźć kierowców ciężarówek.

Jest to zawód, który z trudem przyciąga młodych ludzi i kobiety, a z pewnością nie cieszy się dobrą opinią. We Francji dostępnych jest od 40 000 do 50 000 miejsc pracy dla kierowców ciężarówek, a w przypadku osób przechodzących na emeryturę nie zawsze można znaleźć kogoś na ich miejsce.

Klienci szukający kierowcy na własną rękę mają utrudnione zadanie: firma wynajmująca pojazdy z kierowcą może ich odciążyć dzięki dysponowaniu zespołem wykwalifikowanych kierowców.

Kierowcy, którzy są przyzwyczajeni do pracy w tej samej wypożyczalni, zazwyczaj mają zaufanie do swojego pracodawcy i są gotowi do regularnej pracy.

Lionel Coudert wyjaśnia to w następujący sposób: „W przypadku powszechnie znanej firmy Fraikin, kierowcy wiedzą, że zapewniamy dobre warunki pracy, że pojazdy są nowe i w doskonałym stanie, a praca może być wykonywana bezpiecznie.”

Gdy w wypożyczalni pojazdów panuje dobra atmosfera, kierowcy pozostają w firmie przez bardzo długi czas i stają się coraz bardziej wydajni, znając zasady funkcjonowania firmy, pojazdów i zespołów. 

Wynajem z kierowcą: „profilowanie” kierowców

Każda praca ma swoją specyfikę: nie są wymagane te same umiejętności, niezależnie od tego, czy chodzi o transport materiałów do domu prywatnego, dostarczanie zamówień, zbieranie śmieci, czy instalowanie elementów technicznych w środowisku miejskim.

Jest to jedna z zalet wynajmu pojazdu z kierowcą: nie trzeba samodzielnie szukać kierowcy, klient uzyskuje też wsparcie w poszukiwaniu odpowiedniej osoby na dane stanowisko.

„Kiedy klient chce współpracować z firmą Fraikin, spotykamy się z nim i wysyłamy mu instruktora. Ten ostatni przeanalizuje potrzeby klienta i ustali typowy profil zgodny z wymaganiami firmy” – wyjaśnia Lionel Coudert.

Po zakończeniu profilowania firma wynajmująca sprawdza wewnętrzną listę pracowników, aby znaleźć najlepszą osobę na dane stanowisko, a jeśli ta lista nie zawiera wymaganych umiejętności, może zwrócić się do agencji pracy tymczasowej, organizacji szkoleniowych, francuskiego urzędu pracy lub nawet zamieścić ogłoszenie na portalach społecznościowych. 

Kierowca jest następnie przedstawiany klientowi, który może ocenić, czy odpowiada on jego wymaganiom.

Zarządzanie trasami: wsparcie dostosowane do potrzeb

Jeśli klient chce również zoptymalizować swoje dostawy, może skorzystać z dodatkowej usługi: zarządzania trasą przy pomocy MY ROUTE BY FRAIKIN. W ramach tej usługi, zanim zostanie ustalone który z kierowców jest najbardziej odpowiedni dla danego klienta, firma wynajmująca analizuje funkcjonowanie tras klienta: plan trasy, częstotliwość tras, trasę dostawy, załadunek pojazdów itp. 

Lionel Coudert, dyrektor ds. usług wynajmu pojazdów z kierowcą w firmie Fraikin, wyjaśnia: „Analizujemy trasę i wskazujemy wszelkie nieprawidłowości, wysyłając instruktora, który zapoznaje się ze sposobem pracy klienta. Jest to usługa, która jako uzupełnienie usługi wynajmu kierowców może być dla nich bardzo interesująca.” Wśród użytkowników tej opcjonalnej usługi zaobserwowano nawet 30% więcej dostaw na pojazd oraz oszczędność czasu.

Ma to na celu wstępną analizę pracy, która pozwala firmie uświadomić sobie jej słabe punkty w zakresie zarządzania flotą i trasami. Współpraca staje się niezwykle interesująca, ponieważ wypożyczalnia pojazdów staje się prawdziwym doradcą w zakresie optymalizacji działań w zakresie dostaw danego klienta.

Stały kontakt między wypożyczalnią, kierowcą i klientem

Klient ma pewność, że połączenie między trzema stronami: wypożyczalnią, kierowcą i klientem zostanie zachowana.

Na przykład w firmie Fraikin, jak wyjaśnia Lionel Coudert, „Klient korzysta ze wsparcia agencji: każda agencja Fraikin (we Francji jest ich ponad 120) jest uważana za partnera obsługującego kierowców przydzielonych przez nią do danego zadania. Dlatego w każdym oddziale lokalnym są menedżerowie Fraikin, którzy są odpowiedzialni za utrzymywanie stałego kontaktu z kierowcami.

Ten kontakt jest nieoceniony: menedżer udziela odpowiedzi na pytania kierowcy dotyczące urlopu, paliwa, wyposażenia ochronnego, potrzeby dodatkowego wyposażenia, stanu pojazdu itp.

Klient także może kontaktować się z menedżerem, jeśli ma pytania dotyczące aktywności swojego kierowcy.

Wynajem pojazdu z kierowcą: oszczędność czasu i pieniędzy 

Dzięki wynajmowi pojazdu z kierowcą, klient nie musi się już martwić o procedury administracyjne: 

  • zarządzanie dokumentami pojazdu,
  • zastępstwo kierowcy w przypadku nieobecności,
  • zarządzanie urlopem kierowcy,
  • przystosowanie ciężarówki do wymogów technicznych,
  • monitorowanie konserwacji ciężarówki.

Firma wynajmująca pojazdy dba o szkolenie kierowców oraz zapewnia ich integrację i dobre samopoczucie w firmie klienta.

Posiada również niezbędne wyposażenie do monitorowania tras i przejazdów kierowcy: klient nie musi sporządzać zestawienia aktywności, przestrzegać przepisów kodeksu drogowego i znać specyfiki prowadzenia pojazdu ciężarowego, a faktury są przesyłane bezpośrednio z wypożyczalni. Wszystko jest w pełni zautomatyzowane i objęte umową wynajmu.

Wynajem z kierowcą pozwala na uwolnienie się od wszelkich dodatkowych zmartwień, ale także od odpowiedzialności: jeśli dojdzie do wypadku, klient odpowiada za zatrudnionego przez siebie kierowcę. Jeśli kierowca jest wynajęty wraz z pojazdem, odpowiedzialność ta przechodzi na firmę ubezpieczeniową.

W skrócie

Wynajęcie pojazdu z kierowcą staje się coraz bardziej popularne wśród klientów, ponieważ oferuje rzeczywiste korzyści: oszczędność czasu, monitorowanie, pomoc w zarządzaniu trasami, odciążenie w zakresie procedur administracyjnych itp. 

Za profilowanie, szkolenie i akredytację kierowców odpowiada firma wynajmująca, a klientowi przydzielane są pojazdy z wykwalifikowanymi kierowcami. Wypożyczalnia gwarantuje zastępstwo kierowcy w razie jego nieobecności i w ten sposób zapewnia kontynuację łańcucha transportowego, a także konserwację pojazdu.

Żródła 

https://www.auto-actu.org/ce-quil-faut-savoir-sur-la-location-dun-vehicule-industriel-avec-chauffeur/

https://www.lapommeraye.fr/louer-un-vehicule-industriel-pourquoi-opter-pour-un-camion-avec-chauffeur/

https://rennes-en-commun-2020.fr/linteret-de-louer-un-camion-avec-chauffeur/

https://www.transportexpress.fr/fr/actualites/location-camion-avec-chauffeur

https://www.lefigaro.fr/conjoncture/entre-40-000-et-50-000-chauffeurs-poids-lourd-manquent-a-l-appel-20220204

https://www.letelegramme.fr/economie/crise-de-vocations-dans-le-transport-50-000-chauffeurs-routiers-recherches-en-france-19-11-2021-12870289.php

 

Partagez cet article
Partagez cet article